2010. december 23., csütörtök

Holt-tengeri fekete iszapos szappan vörös agyaggal

A Holt-tenger nemcsak vizének gyógyító erejéről híres, de fekete iszapja már ősi időktől fogva gyógyírként volt használatos. Sőt maga Kleopátra is palotát emeltetett a Holt-tenger partján, hogy élvezhesse a tenger vizének és iszapjának gyógyító erejét.
A fekete iszapnak kiugróan magas az ásványi anyag tartalma, így fokozza a a bőr anyagcseréjét, kiválóan tisztít, magába szívja a bőr felületén található szennyeződéseket, eltávolítja az elhalt hámsejteket, erősen méregtelenít. Visszaállítja a bőr hidratáltságát, puhává és selymessé teszi.
A vörös agyag szintén erősen tisztító hatású, és ásványokban gazdag, elősegíti a bőr kollagéntermelését, egyben bőrtápláló is.
Ez a szappan egy igazi natúr darab, illatmentes, és a középső fehér része magasabb olívaolaj tartalommal készült.
Az alsó, iszapos részhez tettem egy kis mézet és kecsketejet, hogy ellensúlyozzam az iszap erőteljesebb szárító hatását. Bár külsőre nem egy nőies darab, de  sokrétű ápoló hatása ellensúlyozza a látványt. Akár Föld-szappannak is nevezhetjük, iszap- és agyag tartalmát tekintve. A tetejét gyöngyházfényű Mica-porral márványoztam.
Elsősorban vegyes és normál bőrre ajánlott.

Összetétel: olívaolaj, kókuszvaj, szójaolaj, napraforgóolaj, Holt-tengeri fekete iszap (Ahava), vörös agyag, méz, kecsketej, desztillált víz, NaOH

2010. december 11., szombat

Kakaó- és mangóvajas testvaj vanília és fahéj illattal


A kényeztetés nemcsak a zuhany alatt jár ki a bőrünknek, hanem utána is. A testvajban lévő alapanyagok, ahogy végigvisszük bőrünkön, a test hőmérsékletétől megolvadnak, és beszívódnak.
Eredetileg testápoló helyett készült ez a testvaj, de akár masszázsvajnak is használható. Elsőként – mint mindig – magamon teszteltem le az vanília-fahéj illatkeverékkel készült testvajat, és annyit állíthatok – a száraz és nagyon száraz bőrűeknek való. Sőt, mivel egy kevés extra szűz olívaolaj is került bele, így érdemes a testvajat először a két tenyerünkben megforgatni, mint egy szappant, és így eloszlatni a bőrünkön – nagyon kevés elég belőle. Az első tömbös átdörzsölésnek bizony kellett egy kis idő, míg felszívódott.
Arányait tekintve két rész kakaóvajat és egy rész mangóvajat tartalmat, valamint extra szűz olívaolajt, méhviaszt, vanília kivonatot és fahéj illóolajat. Ez utóbbiból csak keveset tettem, mivel érzékenyebb bőrűeknél irritációt okozhat. De így is igazán kellemes, finom illata lett.
A kakaóvaj egyike a legjobb hidratáló és tápláló bőrápoló vajaknak, használata után a bőr hihetetlenül puhává és selymessé válik.
Nagyon gazdag vitaminokban és ásványi anyagokban: magas az E-vitamin, foszfor, kálium, magnézium tartalma – amelyek egyben antioxidáns hatásúak is - segítenek megőrizni a bőr fiatalságát.
A mangóvaj nagy mennyiségben tartalmaz antioxidánsokat, esszenciális zsírsavakat, így a hidratálja bőrt, nem hagyja kiszáradni. A durva, keményebb bőrt is képes megpuhítani,a  sérült repedezett bőrre gyógyírként hat.
Az illata pedig a legzordabb téli napon is jobb kedvre derít. 

Összetétel: kakaóvaj, mangóvaj, extra szűz olívaolaj, méhviasz, vanília oldat, fahéj illóolaj

2010. december 5., vasárnap

Búzasörös szappan méhviasszal és citrom illóolajjal


Bizonyára hallottunk már arról, hogy szépségükre sokat adó híres uralkodók is fürödtek már tejben-vajban (szó szerint), borban – így itt az ideje a sörfürdőnek is. Másik oldalról pedig miért is kullogna mindig a szépen habzó, aranyló sör a bor mögött?  
A sört eddig leginkább a haj ápolására javasolták még dédanyáink is, pedig a sörben tucatnyi olyan vitamin és alapanyag található, ami bőrnek is igazán javára válik. Ezt még az ókori egyiptomi nők is tudták – bőrüket a sör habjával kenegették. Még Pilnius is több feljegyzést készített a sör bőrre gyakorolt áldásos hatásáról.
A sörben lévő élesztő és maláta kiugróan magas B-vitamin tartalommal bír. Mivel ezt a vitamint nem tudja a szervezet elraktározni, így ezt pótolni kell – már csak azért is, mert a szép bőr egyik titka az elegendő B-vitamin bevitel. Kiugróan magas még a pantoténsav, illetve miacin tartalma – ez elősegíti a bőr anyagcseréjét, és hatékony sebgyógyító is. A miacin pedig a kollagén-képeződést is elősegíti. A búzasör mindezeket az értékes hatóanyagokból még többet tartalmaz – így ehhez a szappanhoz szűretlen búzasört használtam.
Került még hozzá méhviasz is, ami fertőtlenítő és gyulladásgátló, és persze a jobb helyeken a búzasörhöz citrom is dukál – így a citromkarikát citrom illóolajjal helyettesítettem.
A sörhabot pedig gyöngyházfényű Mica-porral tettem még fénylőbbé, ,,ínycsiklandóbbá”.
Színezékként kurkumát használtam, ami karcinogén hatású.
Ez már a második adag sörös szappanom – az elsőnek olyan sikere volt – főleg a férfiak körében – hogy elsőként elfogyott. Természetesen felmerült pár aggodalmaskodó kérdés is – nem, nincs alkohol ,,illata”, a búzasör jellegzetes illatát érezni leginkább.
Az erősebb nemből kikerülő sörbögarak felbuzdulva a sörös szappanon felvetették még a pálinkás, a kolbászos, és a lángosos illatok bevetését is…háááát a rajongókért mindent...Ha bármelyiket sikerül szalonképesen és bőrbarát mód előállítani, ígérem, megosztom itt a blogon is….

Összetétel: szűretlen búzasör, kókuszvaj, olívaolaj, napraforgóolaj, szójaolaj, méhviasz, citrom illóolaj, gyöngyházfényű Mica-por, NaOH

2010. december 1., szerda

Avokádóvajas-kecsketejes szappan geránium illattal

Az avokádóvajat, mint valami kincset hetekig csak őrizgettem, forgattam, nézegettem nem tűnt-e el a hűtőből pórias kenyérre valónak nézve ( persze feliratozva volt és sűrűn elhangzott a figyelmeztetés, hogy belső alkalmazásra nem alkalmas, sőt egyenesen tiltott…).
Mivel nem mindennapos alapanyagról van szó, így vártam az ihletet. Régóta terveztem geránium illatú szappant készíteni, mivel ez az olaj is kivételes tulajdonságokkal bír, úgy gondoltam párosítom az avokádóvajjal.
Az avokádóvaj kiugróan gazdag A-, D- E-vitaminokban, a benne található lecitin és telítetlen zsírsavak pedig kiváló bőrápoló és bőrpuhító hatású.
A kecsketej áldásos bőrápoló hatásáról szinte minden  kecsketejjel készült szappannál írtam – a benne található értékes anyagok megegyeznek a bőr védőrétegében található anyagokkal.
A geránium illóolaj szabályozza a faggyútermelést, antiszeptikus és gyulladásgátló, bőrnyugtató, de jó hatással van az érettebb, száraz bőrre is. Javítja az anyagcserét, szinte minden bőrtípus kiváló vitalizálója.
A geránium illóolaj mellé pár csepp szantál, ylang-ylang és grapefruit illóolaj is került.
A végeredmény egy erősebb, érzéki illatú szappan lett.
A masszába kevertem még egy kevés körömvirág szirmot is, és a tetejét is ezzel díszítettem.

Összetétel: kecsketej, avokádóvaj, kókuszvaj, olívaolaj, szójaolaj, napraforgóolaj, geránium illóolaj, ylang-ylang illóolaj, szantálfa illóolaj, grapefruit illóolaj, körömvirág szirom, NaOH.


2010. november 28., vasárnap

Levendulás-vaníliás szappan kecsketejjel

Bevallom, nekem a levendula sokáig nem tartozott a kedvenc illataim közé. Egészen addig, amíg egyszer kaptam egy levendula-vanília illatú testápolót. Azóta is nagy kedvencem ez az illatpárosítás, így gondoltam, kipróbálom szappanban is ezt a házasítást. Nagy kedvencem azóta is, az eddig készült szappanjaim közül az egyik dobogós, ha csak az illatot díjazzuk.
A kecsketej, amit folyadékként használtam, már magában is kiváló bőrápoló csodaszer.
A levendula is az egyik leggyakrabban használt gyógynövény a kozmetikumokban. Nem csoda, hiszen nemcsak üde illatával ejt rabul – ami egyszerre élénkítő és nyugtató hatású - , de a hatása is nagyon sokrétű: a gyulladásra hajlamos bőr csodaszere, mitesszeres bőr ápolója, de száraz ekcémára is kiváló. Bőrnyugtató hatású, segíti a sebek gyógyulását.
A vanília illata kicsit lágyította a levendulát, és érzékibb illatot adott a szappannak.
A szappant lila szappanszínezékkel színeztem, hát a levendula kékeslilás színét sajnos nem adta vissza - a rózsaszín és lila közötti színt eredményezett.
A szappan tetejét levendulavirággal díszítettem.

Összetétel: kecsketej, olívaolaj, kókuszvaj, napraforgóolaj, pálmavaj,  levendula illóolaj, vanília illóolaj, lila szappanszínezék, levendulavirág, NaOH

2010. november 24., szerda

A keleti fűszeres szappanja

Ha csak egyszer is jártál egy keleti fűszerpiacon, bizonyára sosem feleded. A messziről áradó illatok, a fűszerek színes kavalkádja, óriási választéka, hegyekbe tornyozva varázslatos. Fűszeresen igazi az élet az Ezeregyéjszaka vidékein– kardamom kerül a kávéba, csili a csokoládéba, a hibiszkuszteába pedig fahéj.
Ez a szappan a keleti fűszerek illatával csábít. Az ánizs, a kardamom, a szegfűszeg, a szerecsendió és a szantál keveredik benne. Bizonyára nincs ,,középosztály”, van aki kedveli, van aki pedig inkább másoknak hagyja ezt az illatkeveréket.
Világosabb rétegébe pedig kurkuma került, ami antikarcinogén hatású.
A sötétebb réteg bőségesen fahéjjal színezett. A tetejét pedig gyöngyházfényű Mica-porral díszítettem.
Az összetevők közül túlsúlyban van az olívaolaj.
Bár jómagam is a kevésbé illatos szappanokat kedvelem, azért bizonyára akad majd, aki ezt a kicsit intenzívebb illatú szappant is örömmel kipróbálja.

Összetétel: olívaolaj, kókuszvaj, napraforgóolaj, pálmavaj, kurkuma, őrölt fahéj, Orient szappanillatosító, Mica-por, NaOH.

2010. november 22., hétfő

Narancsos-szegfűszeges szappan kecsketejjel

Ezt a szappant én magamban csak ,,izgulós szappannak” hívom, mert bizony a szappanmassza készítéskor nem egyszer képes meglepetéseket okozni. A két illat és szín kikeverése után elégedetten öntöttem a formába, az állaga könnyen kezelhető volt, és elégedetten néztem a szappan tetején kialakult, egymástól szépen elkülöníthető színes köríveket. Ámde egy óra múlva csak pilláztam sűrűn: a narancs szín átváltott egészen zselés, áttetsző és sötétbordó színre, így majdnem egyszínű lett a szép gondosan öntött – kicsit forralt bor illatát idéző – szappan a szegfűszeges, barna réteggel. Már egy éjszakai virrasztás kezdett kirajzolódni – mert mégsem alhatom nyugodtan ilyen vészhelyzet esetén –, de szerencsére az elemek megkegyelmeztek, és pár csendes fohász elmormolása után a színek és az állag is visszarendeződött az eredeti állapotba.
Ez a szappan illatával már a karácsonyt idézi, férfiaknak és nőknek egyaránt illő illat - legyek trendi: uniszex.  Mintázatát tekintve minden darab egyedi.
A szegfűszeg olaja nagyon erős antiszeptikus és gyulladásgátló hatással bír, és narancsolaj is inkább kevert vagy zsírosabb bőr hatékony ápolója, így egészében véve ezt a szappant az ilyen típusú bőrre javaslom – és persze azoknak, akik imádják ezt az illatkombinációt.

Összetétel: olívaolaj, kókuszvaj, napraforgóolaj, pálmavaj, kecsketej, szegfűszeg illóolaj, narancs illóolaj, kakaópor, őrölt édespaprika, NaOH.


2010. november 20., szombat

Shea- és kakaóvajas szappan rózsafa illattal


Bár a szolid pasztell rózsaszín szappan biztosan nem fog hivalkodni színével a többi szappan közül, hatékonysága az összetevőkből fakadóan viszont egészen kiugró.
A shea vaj hidratáló és ápoló hatású, megnyugtatja az irritált bőr. Használata után a bőr puha tapintású lesz, serkenti a bőr öngyógyító képességét. Sok A-, E-, F-vitamint tartalmaz és magas a zsírsav tartalma is.   Sok helyen tökéletes bőrápolóként emlegetik.
A kakaóvaj a legérzékenyebb bőrűeknek is kiváló, segít megőrizni a bőr fiatalságát. Nagy mennyiségben tartalmaz antioxidáns hatású ásványi anyagokat.
A rózsafa illóolaja fertőtlenítő, gyulladásgátló, bőrnyugtató hatású, elősegíti a sebek gyógyulását, a száraz bőr kiváló ápolója.
A rózsafa illóolajhoz jól illeszkedik a rózsavíz, amit folyadékként adagoltam a szappanba, ami maga is hidratáló, bőrlágyító és tisztító hatású. A rózsafa olajhoz adtam pár csepp grapefruit illóolajat, hogy lágyítsa az illatot, és pár csepp szantálfa olajat, ami fixálja az illatokat. A végeredmény enyhe, de finom, nem tolakodó illatú szappan lett, amit érzékeny és száraz bőrűek is bátran használhatnak. 

Összetétel: rózsavíz, shea vaj, kakaóvaj, kókuszvaj, olívaolaj, pálmavaj, napraforgóolaj, rózsafa illóolaj, grapefruit illóolaj, szantálfa illóolaj, céklapor, gyöngyházfényű Mica-por, NaOH


2010. november 17., szerda

Narancsos-fahéjas szappan


Bár a legelső bemutatott szappanom is hasonló illattal készült pár hónapja, de újra készítettem a két illat keverékével egy tömbnyit. Egyrészt, mert az első hónapok szappantermését lelkesen elajándékoztam, és már csak pár darab maradt belőle, másrészt igyekeztem az eddigi tapasztalataimat felhasználni. Az első narancs-fahéj szappannál fele-fele arányban adagoltam az illóolajat, és bizony erősen fahéj illat érződött belőle, így tanulva ebből, most a narancsos illat is teret kapott, pár csepp fahéj pedig kellemesen fűszerezte.
Egy kevés zablisztet is adtam hozzá, egyrészt bőrápoló, másfelől pedig azt olvastam – és már meg is győződtem róla – hogy jobban leköti az illóolajakat, nem párolognak el annyira érés közben.
Őszintén bevallom, a tervek szerint a tölcséres technikát szerettem volna alkalmazni, ( megfogadtam, hogy a blogomon nemcsak a sikerekről számolok be), de a szappanmassza sokszor  nem viselkedik tervszerűen, sőt….! Idő előtt elkezdett sűrűsödni, így ezt az absztrakt mintázatot adta ki, végül is az asszimetria rajongóinak is kedvében kell járni…
A tetejét pedig egy kis fahéjjal díszítettem. Az illat teljesen alkalmas arra, hogy a karácsonyi hangulatba kerüljünk a zuhany alatt.
A narancsolaj a zsíros bőr kiváló ellenszere, az illat pedig élénkítő hatású.
A fahéjolaj antiszeptikus és gombaölő hatású, fertőtlenítő és összehúzó hatással bír.
Normál, tágabb pórusú és zsírosabb bőrre ajánlott. 

Összetevők: olívaolaj, kókuszvaj, pálmavaj, napraforgóolaj, narancs illóolaj, fahéj illóolaj, zabliszt, desztillált víz, NaOH

2010. november 16., kedd

Kecsketejes-csokis szappan, mandulaillattal, sárgabarackmagolajjal dúsítva


Már a szappan hosszas neve is arra utal, hogy belekerült minden földi jó.
Nem túlzás – a kecsketej évszázadok óta közismert, hogy az egyik leghatékonyabb bőrtápláló, már Kleopátra is ebben fürdőzött. A kecsketej nemcsak hidratálja, de táplálja is a bőrt, és rengeteg vitamint és ásványi anyagot tartalmaz, többek között kalcium, magnézium és kálium tartalma magas. Értelemszerűen bővelkedik proteinekben és tejfehérjékben. Minden bőrtípusra kiváló, nem okoz bőrirritációt.
A magas kakaótartalmú csokoládé és a kakaó pedig ma már a bőrápolásban is utat tört magának – tele van értékes flavonoidokkal, tápláló, hidratáló, a bőr puha és rugalmas lesz tőle. Mint kellemes mellékhatás: már maga a tudat, hogy csokis szappannal mosakszunk, jobb kedvre derít, így hangulatjavító is.
A sárgabarackmag olaja pedig a száraz, érzékeny, gyulladásra hajlamos bőr egészen kivételes tulajdonságokkal bíró szere.
Így ez a szappan normál és szárazabb bőre jó.
A csokis szappanhoz egy mandulás illatot választottam, tetejét pedig porcukor helyett gyöngyház fényű Mica-porral díszítettem.

Összetétel: kecsketej, olívaolaj, kókuszvaj, pálmavaj, napraforgóolaj,   kakaópor, 85%-os csokoládé, mandula szappanillatosító, NaOH

2010. november 12., péntek

Kávés ébresztő - nemcsak csészében

Bár a túl sűrű kávéfogyasztást a bőr szempontjából nem tartják jótékonynak, mert sok vizet köt meg, de ha a koffeint kozmetikai termékben alkalmazzuk, akkor bizony nagyon eredményesen képes hatni. Feszesíti a bőrt, és a legtöbb narancsbőr elleni krémben, pakolásban is megtalálható. Ezzel távolról sem szeretném azt állítani, hogy ez a szappan magában minden ilyen problémát orvosol, de kiváló és hatékony kiegészítő lehet.   
A barna kockacukor is bőrápoló - bár bizonyára az első bevetéskor megadja majd magát a víz alatt - de mint dekoráció nagyon feldobja a szappant, ugyanúgy, mint a kávészemek.
A kávé és a kókusz ízeiben is illeszkedik, de a szappanba a kókuszreszelék bőrradírozó hatása miatt került bele.
A szappan külseje kicsit bohókás és egyben megtévesztő is - egy szép szelet kávés sütemény formáját vette fel, így ha egy csésze erős fekete sem segített volna abban, hogy kipattanjanak az álmos szemek, akkor ha valaki elé letesszük ezt a szappant, biztosan feléled...

Összetétel: kókuszvaj, olívaolaj, pálmavaj, napraforgóolaj, presszókávé, őrölt kávé, kókuszreszelék, szemes kávé, barnacukor, NaOH.


  

2010. október 30., szombat

Süti, nem süti...

Első látásra süti, talán még másodikra is...a valóságban pedig egy narancs-fahéj-csoki szappan, álruhában. Talán nem vagyok egyedül,  de ez a narancs és fahéj illat párosítás nekem mindig a karácsonyt idézi, és ezenkívül még a csokis-narancsos, fahéjas finomságokat, a jellegzetes téli teakeveréket. Ennek a ,,sütiszappannak" nagy előnye, hogy igazán kalóriaszegény, viszont nem garantált, hogy használata után nem kívánunk meg egy falat édességet...ha erős jellemünk van, akkor csak narancsot.
A narancsillat felüdít és jókedvre derít, az olaja pedig inkább a normál és zsíros bőrre van jó hatással. A fahéj illóolaj antiszeptikus hatású, és nem utolsósorban hangulatjavító. Így ez a szappan igazán bátran ajánlható hétfő reggelre, használata után máris jobb kedvvel - és egészséges bőrrel - kezdődhet a hét.


 Összetétel: olívaolaj, kókuszvaj, pálmavaj, napraforgóolaj, narancs illóolaj, fahéj illóolaj,  szárított narancshéjpor, fahéj, kakaópor, kandírozott narancshéj, NaOH.

2010. október 29., péntek

Szappankert - miért is indult a blogos ,,kertészkedés"?

Az első: jázminos hibiszkuszteával, fahéjjal

Először is szeretettel köszöntök minden kedves olvasót Szappankertemben!

A szappankészítés hirtelen fellángolásként jött, és nem múló szenvedély marad - legalábbis az eddigi tapasztalataim ezt mutatják. Jómagam már jó ideje igyekszem természetes alapú kozmetikumokat használni, így innen fakad az ez irányú kíváncsiskodás a saját készítésű natúrkozmetikumok felé.

Az első szappanom - ami a fotón is látható - még augusztusban készült. Eleinte csak az egyik közösségi oldalon tettem közzé a saját készítésű natúrszappanjaim fotóit, és nagy örömömre nagyon jó visszhangra talált - sok érdeklődő kérdés kíséretében.
Így a blogot nagyon jó lehetőségnek tartom arra is, hogy bővebben is szóljak az egyes darabokról, és nem utolsósorban jómagam is nyomon tudom majd követni, hogy milyen utat járok be a szappankészítés igazán izgalmas útján. Persze ez is egy olyan műfaj, amelyben nem lehet eleget tanulni - így folyamatosan böngészem a külföldi oldalakat, szakirodalmat, de szerencsére idehaza is vannak már ,,Nagymesterek", akiket folyamatosan nyomon követek és sokat tanulok tőlük.
De szinte biztos, a legnagyobb tanítómester maga a gyakorlat - és nem utolsósorban a visszajelzések, így igazán kíváncsian várom majd a pozitív és negatív, építő jellegű hozzászólásokat is. 
Szappankészítés közben  néha rámtör a ,,renitenskedés", de lehet csak kreativitás, és a szappanoknak igyekszem bohókás, megtévesztő, új külsőt is adni - de legfontosabb szempontnak a természetes alapanyagokat tartom. 

Kellemes, élménydús és egészséges pancsolást mindenkinek!